ArabicEnglishRussianTurkish
Yerli çiftçiyi Afrin firik buğdayı endişesi sardı – Boyga Tarım

Yerli çiftçiyi Afrin firik buğdayı endişesi sardı

Yerli çiftçiyi Afrin firik buğdayı endişesi sardı

Yerli çiftçiyi Afrin firik buğdayı endişesi sardı

Suriye’nin Afrin bölgesinden üretilen firik buğday, kaçak olarak yurda sokulup yerli üreticinin maliyetinin yaklaşık yarı fiyatına iç piyasaya sunuluyor. Bugünlerde firik hasadına başlayan Hataylı üretici, sorunun zeytinyağında olduğu gibi büyümeden çözüme kavuşturulmasını bekliyor.

Afrin’den gelen tarım ürünleri, özellikle Hataylı Türk çiftçisinin kâbusu oldu. Bölgeden Dahili İşleme Rejimi kapsamında gelen ve yurt dışına gönderilmesi gereken, fakat iç piyasaya verilen zeytinyağının yarattığı sorun henüz ortadan kalkmadan şimdi de firik buğdayı sorunu baş gösterdi.

DÜNYA’ya konuyla ilgili açıklama yapan Antakya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Muzaffer Okay, çiftçinin ve tüccarın Afrin’den gelen firik buğdayı nedeniyle ciddi endişeler yaşadığını söyledi. Afrin’den mart ayında 80 ton firik buğdayının getirildiğini ve paketlenmiş, işlenmiş olarak kilosu 7 TL’den piyasaya verildiğini aktaran Okay, “Görüştüğüm arkadaşlardan birisi bunun 20 tonunu almış, kalan 60 tonu da İstanbul’a gönderilmiş. Bu geçen senenin friği. Çünkü erkenci ürün alan Hatay’da firik sezonu henüz yeni açıldı. Yaklaşık bir ay sonra Afrin’de başlar. Şimdi bu yurda sokulan ve iç piyasaya sunulan 80 ton ile bir kapı açılmış oldu. Bu da gösteriyor ki Afrin’den bu bölgeye firik geçişi olacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site Ozatweb Tarafından Hazırlanmıştır